четвъртък, октомври 10, 2024
Заглавна страница » Енциклопедия » BigBoxGamers препоръчва » Игри, които бих играла с децата си
Игри, които бих играла с децата си

Игри, които бих играла с децата си

Latest posts by Детелина Иванова 'BigBoxStarlet' (see all)

Нека започна отначало, и изключително искрено… Аз нямам деца, все още не. Сигурна съм обаче, че бих била повече от щастлива някой ден да мога да играя заедно с тях. Смятам, че най-истински изживяното време е онова, което подаряваме и прекарваме заедно в реалността, а не във виртуалното пространство. С навлизането на високите технологии, хората започнаха да пропускат и забравят пълноценното общуване. За мен настолните игри са начин за връщане на удоволствието от реалният контакт. Също така те развиват много умения – наблюдателност, бързина, логика, фантазия…

Игрите са не просто полезни – те могат да създават прекрасни спомени. Представете си само как вашето дете ще помни игрите, на които сте се насладили заедно. Това са наистина ярки моменти, за разлика от часовете прекарани пред малкият екран на таблета, телефона или компютъра. Родителите са незаменими, истинското детство също.

През последната година ми се отдаде възможност да играя с деца, чиято възраст бе между 7 и 13 години. Както можете да предположите, те бяха изключително будни, умни, любопитни и изпълнени с ентусиазъм. Част от тях бяха се забавлявали с игри покрай семействата си, други тепърва опитваха. Разбира се, като за начало не можем да очакваме те да се справят с тежки, стратегически игри. Нужно е време, а понякога и малко преработване на игрите, за да бъдат подходящи за децата.

Ето и част от игрите, които бих ви предложила за начало:


Fun Farm – весела игра, подходяща и за деца под 7 години. Изисква се наблюдателност, бързина, разпознаване на цветове. Има няколко гумени играчки – пате, кон, прасе, овца, крава и бик, които в процес на играта трябва да се хванат бързо. Със сигурност атрактивните компоненти и раздвиженият процес на игра биха привлекли вниманието на малчуганите. Ревю на Fun Farm

Loony Quest – изключително забавна и цветна игра, която ни учи на наблюдателност, бързина и точност. А най-хубавото е, че го прави, докато чертаем пътища и точки с флумастер. Това става върху прозрачна повърхност, докато гледаме цветният оригинал, върху който ще бъде наложена после. Шаблоните са повече от подходящи за деца, те са създадени за тях! Цветовете са ярки, а дизайнът е изключително симпатичен. Творчески умения не се изискват, но затова пък забавлението е гарантирано. Ревю на Loony Quest


Love Letter – тук, може би, нещата изглеждат малко сложни. Имаме карти с текст на английски. И все пак, аз успешно играх с деца, които говореха и разбираха само своя майчин език – българския. Това не им попречи да станат много добри в играта и да ме побеждават на нея без проблем. Нужно е обаче да им се обясни простичко, под формата на приказка, за да научат различните роли на картите. Ето как карта номер 4 – „Handmaid”, се превърна в „къщичка“ (карта, която те предпазва). Гардовете бяха пазители, които, ако те разпознаят, те гонят от играта. Всъщност, ако сте достатъчно изобретателни може да разкажете ваша история, включвайки всеки герой от картите, свързвайки го с неговата функция в играта. Така децата се вдъхновяват допълнително! Ревю на Love Letter

Dobble – игра за бързина и наблюдателност. Назовават се рисунките, които съвпадат между картите. Лесна и забавна, както за малки, така и за големи. Играла съм я с приятели, с деца и дори с непознати. Винаги резултатът е един и същ – много смях и желание за победа.

The Game – игра само с числа. Правилата са прости, ясни и леки. Въпреки това играта е наистина интересна, а и тренира наблюдателността на децата и развива основните математически познания по събиране и изваждане. Ревю на The Game


DiXit – класиката сред малки и големи. Игра, в която ти е нужно малко вдъхновение и разяснение на думата „абстрактно“. И все пак играта е успешно изиграна дори с дете на 4 години. И все пак, думите, които казвате, трябва да са съобразени с детските познания, за да не се наложи да спирате играта за дълги пояснения. Това е добра възможност и за вас да тренирате начина, по който поднасяте информация. Бих препоръчала DiXit разширенията номер 3 и 6. Картинките по тях са с приятни цветове и са изключително подходящи за малките любители на настолни игри.

Това са моите съвети за всички желаещи да подарят едно истинско детство на своето дете. Разбира се, вие може да промените и да добавите свои любими игри. Въвеждайте всяка игра леко, дори да е с по-голяма сложност. Не бързайте и винаги подкрепяйте децата си, за да могат малко по малко да навлязат в удивителния свят на игрите!

Източник на снимките: Boardgamegeek.com

Facebooktwitteryoutubeinstagram

За Детелина Иванова 'BigBoxStarlet'

Казвам се Детелина, макар сред приятелите и познатите да съм по-известна като Инка. От дете се увличам по изкуството, затова от хоби, го превърнах в професия. Графичен дизайнер съм, но освен това съм изключително любопитна, и имам цяла палитра от интереси. Писането е второто ми любимо занимание, а игрите заемат почетното трето място, наравно с любовта ми към пътешествията. За мен, настолните игри са средство за разпускане след натоварената седмица и прекрасен повод за запознаство със страхотни хора.
Big Box Gamers