- Blood on the Clocktower – Събитие в социалните игри - март 27, 2023
- Страната на чудесата – Българският Dixit? - декември 14, 2022
- Tabannusi: Builders of Ur – За феновете на екселски таблици - януари 24, 2022
Покрай големия ми син съм построил стотици конструкции с лего и легоподобни „строители“ (да, така им казвахме едно време). Заради това изключително се вълнувах за Brick Party – игра, която пристига с истински парчета конструктор.
Името на играта съвсем си спазва името. Това е парти игра, която трябва да се играе с колкото може повече хора. В нея има викане, спорове, смехове и сръчност. Много сръчност. В основата си прилича на една друга подобна игра – Ugg-tech, но без досадното биене по главата с надуваема бухалка.
Brick Party е отборна игра
Като казвам отборна, имам предвид, че всеки рунд се сменят отборите. Внимателно трябва да подбирате съотборниците си обаче, защото от тях зависят както техните, така и вашите точки. Играта НЕ Е кооперативна. Само един човек печели.
Един от съотборниците е архитект, другият е строител. Архитектът избира карта, на която е нарисувано какво строителят трябва да направи. Строителят няма право да поглежда картата. Целта на архитекта е да обясни на строителя какво и как да го построи, като използва частите в средата на масата.
Звучи лесно?
Уловка номер 1. Има три вида конструкции. Някои са по-лесни, но дават малко точки, а други са доста трудни и дават повече точки. Щом някой от отборите завърши конструкцията си се обръща пясъчен часовник и останалите отбори имат половин минута да завършат своите. Ако не успеят не печелят нищо. Вие не знаете кой какво е избрал и е рисково да се избере трудна конструкция. Или ако го направите, трябва да разчитате изключително на съотборника.
Уловка номер 2. В играта има условия. Не можете просто да кажете на съотборника си какво да прави. Всеки ход се обръща условие от типа – „Нямате право да говорите“, „Нямате право да използвате основната си ръка“, „Нямате право да ползвате палци“ и други. Най-трудното, според мен, условие е това, в което строителят трябва да пита архитекта въпроси, на които архитекта може да отговаря само с „Да“ и „Не“. Това се оказа изключително бавно и трудоемко строене. Не го подценявайте.
След определен брой рундове играта свършва и се гледа кой е бил най-успешен.
Играта може да се нарече детска, но мисля че е достатъчно ангажираща за възрастни. Особено, когато тези проклети части са толкова малки!!! Да, големината на тухличките е нормална лего големина, но самите свързващи елементи влизат трудно едни в други и често заради дебелите си пръсти ще изпускате всичко и ще хвърчат части из масата. Да не говорим, че в играта има някои доста нетипични части, които трудно се преценяват и описват.
Казах преценяват, защото картите, които показват на архитекта какво трябва да се построи са само силуети. Тоест и за архитекта не е лесно да прецени точно какви части ще трябват. Много често не е виновен този, който строи баницата, а този, който му я подава… или нещо такова.
Заключение
Brick Party е чудесна парти игра за 4-7 човека. Препоръчвам да се играе с 6 или 7 човека, въпреки че и с по-малка бройка е добре. Има вариант и за трима човека, но аз не ви го препоръчвам. Скучноват е.
Ако обичате да нареждате конструктори или сте го правили с кеф като малък, това ще е във вашата пътека. Ако имате деца, мисля че Brick Party е прекрасен семеен избор. В никакъв случай обаче играта не е компромисна за възрастни. Гарантирам, че ще си прекарате страхотно.
Играта е социална и развива отборното и ефективно мислене. Изисква се ловкост, комуникативност и бърза съобразителност, което я прави подходяща и за тийм билдинг събирания.
Post Scriptum отново ме впечатляват с прости идеи, но чудесни приключения. Браво!
ПЛЮСОВЕ:
- Развива комуникативно мислене
- Забавни предизвикателства
- Рядко се срещат добри отборни игри
МИНУСИ:
- Частите от конструктура се закрепят доста трудно една за друга
- Играта е шумна
Ако ви кефи как звучи, що не вземете да разгледате още малко и от сайта на производителите!