- HoloGrid: Monster Battle™ – Какво общо има с настолните игри? - юни 2, 2017
- Ave Roma – мини ревю… или нещо такова - ноември 16, 2016
- Secret Hitler – всички сме либерали - септември 16, 2016
Бордгейм ли е това, или нещо друго?!
– GGGWARRRHHWWWW
Затруднявам се да определя HoloGrid, като бордгейм. Опитвах няколко пъти да го възприема като такова, но все нещо не му пасва. Безспорно е нещо интересно и иновативно, но със сигурност не е мой тип игра и не бих го препоръчал на всеки.
Какво всъщност представлява тази игра? На практика тя е една малка кутийка с карти, които няма да ползвате кой знае колко. Съвсем стандартно, те включват чудовища, заклинания и бойни полета. Това, което веднага прави впечатление, е че по картите няма абсолютно никакви показатели, правейки ги напълно безполезни без софтуера, който инсталирате на мобилно устройство. Предназначението на картите е да ги покажете на камерата на смартфона/таблета и така да “удостоверите” наличието на съответното чудовище или магия във вашето “тесте” … което е напълно виртуално. Дори тесте е пресилено, понеже всяка битка изисква точно 6 карти за играч: един лидер, три миньона и две заклинания. Бойното поле е единствената карта, която се използва постоянно. Т.е. Стои срещу камерата на таблета и на екрана се проектира картина, която няма абсолютно нищо общо с картата. Премествайки картата физически, се премества и бойното поле, много наложително, ако вашето устройство не може да “види” картата така че да се вижда цялото бойно поле.
Ама все пак, какво играем в тази игра? Шах, играем шах. Е, малко подобрен шах, вдъхновен от сцената във филма Междузвездни войни от 1976-та година, но в същността си играта е … шах. Двама играчи, бойно поле с квадратчета, по които различните единици могат да се движат по различен начин и имат различен набор от умения, с които да извадят от игра, извинете, унищожат, противниковите единици, и безброй комбинации с чудовищата, и магиите за надхитряне на противника. Можете да играете онлайн срещу други хора, включително и в организирани турнири с награди, или да се пробвате да играете “настолно” с ваш приятел на едно устройство. Вероятно, ако смятате да играете повече от веднъж, ще трябва да си измислите и 3D принтирате някаква по-здрава стойка за таблет, защото наличната в кутията не може да издържи по-голям такъв. Дизайнерите са направили стойките подходящи за смартфон, но на практика, за да виждате нещо от бойното поле ви трябва екран поне 7 инча. Още по-добре би било ако използвате GearVR устройство, с което направо ще “влезете” в играта, но приложението ще ви струва допълнително €2.99. От HappyGiant са обещали и поддръжка за други VR устройства в бъдеще, така че просто почакайте, докато стигнат до вашето (или докато съберете пари за такова).
На практика, колаборацията между Tippet Studios и HappyGiant е произвела точно това, в което са добри двете студиа. Добре направени същества и визуални ефекти, добре направено мобилно приложение, иновативен AR. HoloGrid е ярък пример, как игра с доста успешен кикстартър проект остана абсолютно незабелязана в бордгейм средите, за сметка на множество суперлативи и награди в технологичните сайтове. Липсата на опит в чистите настолни игри е довела до не особено интригуващ геймплей, какъвто вече сме виждали в напълно офлайн игри, било то само с карти, с фигурки, или някаква комбинация. Съществата, колкото и добре да са нарисувани и моделирани, не са запомнящи се, а по-скоро добре познати генерични фентъзи типове. Всичко това води до безлична игра с нереализиран потенциал и модерна технология. VR/AR се развива много бързо и вероятно тепърва ще навлиза в настолните игри, но според мен не би трябвало да превръща играта в просто придатък към някаква технология, без която играта да е неигруема.