- Imperial Settlers – да заселим новите земи С ЛОПАТА! - ноември 25, 2014
- Volt: Robot Battle Arena – стреляне с роботи - ноември 19, 2014
- Slavika: Equinox – игра със славянска митология - ноември 6, 2014
„Монако. Градът е невероятно красив. Ще ми се да имах малко повече време да го обиколя, но уви. Сякаш каската е по-тясна от преди, явно напрежението ми идва в повече. На квалификацията беше лесно, но сега е различно, сега ще има и други коли. Те нямат значение, първото място е само за мен. Хващам волана здраво, паля двигателя и чакам. 3… 2… 1… СТАРТ!“
Млади пилоти и малки деца по целия свят са си мечтали да бъдат част от елита на Формула 1. Точно и това ще правим, ще караме бясно по пистата Circuit de Monaco в играта Formula D!
Предшественикът на днешното издание на Formula D се появява през далечната 1991ва година под почти същото име – Formula Dé, създадена от Laurent Lavaur и Eric Randall. Играта се е превърнала в такъв хит, че до 2004-та са били пуснати приблизително 30 разширения. През 2008 Asmodee пускат на пазара Formula D, носеща със себе си същото усещане, но в нова опаковка. Във Formula D двама до десет играча са пилоти, които обикалят с безумна скорост по пистите с надежда за първото място на почетната стълбичка. Но трасетата не се дават лесно, те са пълни с опасни завои и дори проблемни участъци от път. Ще трябва да се подготвите за състезанието, да си донесете своят състезателен дух и, ако се наложи, да натиснете педала до край и да рискувате!
Добре! Какво ще карам?
Изсипвайки кутията на масата получаваме:
- Огромна двустранна карта на две части – пистата в Монако и нощно състезание по улиците на града
- 7 зара, които ще движат колата ви
- 20 малки сладки колички – 10 болида от Формула 1 и 10 нормални автомобила
- 10 контролни табла – съдържат вашият скоростен лост и статистиките на колата ви
- 10 карти с персонажи – различните персонажи могат да имат различни коли
- 20 маркера за терен – дали терена е хлъзгав, изпотрошен, мокър, крив, прав…
- 2 книжки – една с основните правила и втора с всички останали правила
Самата кутия е с внушителни размери и вътре има много подвижни части. Основната причина е да събира контролните табла, когато са вече сглобени (ще ви кажа след малко). Това всичко е много хубаво, но…
Искам да карам вече!
Самата игра се развива върху една от страните на голямата карта – за сега ще ви кажа за пистата в Монако, за нощното състезание по-надолу. Всеки играч си взема карта с персонаж, сглобява си контролното табло според нея, взима си количката, нарисувана под пилота му и е готов да започне. Но да не бързаме с пилотирането, първо трябва да седнем в колата! Таблото е разделено основно на две части – скоростният лост и статистиките на колата. Със скоростният лост се сменят скоростите (изненада), с една надолу или една нагоре, което променя зарът, с който се движи колата. Срещу всяка скорост си пише кой зар се мята и колко може да метне този зар. Статистиките са следните – гуми, спирачки, скоростна кутия, броня, двигател и окачване. Те са там, за да намаляват по различни начини, което означава, че си трошите колата (ще ви кажа за всяка като дойде правилото, свързано с нея). В началото на състезанието се нареждате по местата преди карираната черта, което се прави с черният зар. След като сте вече на чертата е време да метнете черният 20-стенен зар и за старт – 1-2 ви заяжда двигателя, 3-19 нормален старт, 20 – летящ старт. След всичко това (което отнема 2 минути) мятате зара за първа скорост, местите се толкова места по пистата и е ред на следващият играч. За самото движение има следните правила:
- В началото на хода избирате дали искате да смените скорост – една нагоре или една надолу. Ако искате да свалите повече от една надолу, можете да изгубите една точка скоростна кутия за да прескочите една скорост (когато сте с 200 км/ч, не е хубаво за колата да слезете от 6та на 3та);
- Докато сте на прав участък можете да сменяте лентата само в едната посока (защото не можете да карате на зиг-заг с 200 км/ч), в завоите просто следвате стрелките, нарисувани върху самите полета;
- При завоите ще има три цифри – две от тях са за минималният и максималният брой полета, които колата да измине по него, третата е по-важна – тя показва колко пъти трябва да ви свърши хода в завоя (защото в завоите се намаля, не се минава през тях с 200 км/ч). Ако спрете един път по-малко от тази цифра в завоя, губите точка гуми за всяко място, което прескочите;
- Трябва да заобикаляте чужди коли – тогава можете да сменяте лентата за да изпреварите колата (с 200 км/ч все пак може да се изпреварва), но ако пред вас има достатъчно коли да ви запушат пътя, трябва да набиете спирачките – спирате с едно място по-назад за всяка точка спирачка, като за тази цел се харчат 3 точки спирачка, след което 3 точки гуми и повече не може (ако набиете спирачките докато сте с 200 км/ч, най-вероятно ще се хвърлите в канавката)
- След края на хода се проверява реда на играчите – който е най-отпред става първи, най-отзад е последен (все пак има причина да карате с 200 км/ч).
Трите статистики, за които не ви казах как се губят, в общи линии не зависят много от пилота – те просто си се чупят. Когато вашият ход завърши непосредствено до чужда кола всички пилоти, чиито коли за близо, мятат черния 20-стенен зар, защото има опасност от колизия – който метне единица губи точка броня и полето, на което е колата му, става опасен терен – на него се мята за окачване (защото докато сте карали с 200 км/ч сте чукнали част от бронята и тя вече е на шосето). Та така, когато колата мине през или спре на опасен терен се мята същият черен зар (лош зар, само за лоши работи се мята) и на 1-4 се губи точка окачване. Последната статистика е двигателят – ако сте на 5та или 6та скорост и метнете максималната цифра на зара, поставяте двигателя под напрежение (спрете да карате с 200 км/ч, като цяло) – черния зар, 1-4 губите точка двигател, теренът става опасен (защото е изтекло нещо от колата).
Ако искате да направите една обиколка и да сте доволни, в общи линии това е. Има допълнителни правила за повече обиколки като спиране в бокса, има правила за време – дъжд или сух път, свързани с тях пък има правила за гумите, които сте сложили на колата. От другата страна на пилотите с каските има персонажи, които имат различни статистики и собствено специално умение, а ако сте вече напреднали, можете да решите да си построите колата сами и да разпределите 20 точки по статистиките си.
„FormulaD в момента е единствената смислена комбинация от рейсър и настолна игра. Kолкото и простичко да изглежда да се местите по пистата и да намаляте по завоите, освен късмет, в играта има достатъчно планиране. Доколкото може да планирате какво ще покажат заровете, което пък не е толкова трудно. Със сигурност поне няколко пъти другите ще са ви виновни, а „другите“ може да са до 10 човека, което си е рядкост в света на бордовите игри с… борд.“ -Николай Цеков, The Game
Друго си е да караш с 200 км/ч!
Действително е така, играта е доста добра! Formula D ви дава точно това, което очаквате – бясно състезание, в което натискате педала здраво и се молите на колата да издържи! Ваш е избора да карате спокойно и да си насилите колата на края, когато може да е твърде късно, или да стъпите здраво върху газта и да рискувате да се потрошите до половината на обиколката. Последният може да стане първи и първият – последен с лекота. Самата писта в Монако може да се играе доста пъти, а ако ви омръзне, от другата страна има е нощната гонка – съвсем различна писта с различни завои и прави отсечки, в които влизате със спортните коли! Ако това не е достатъчно, има разширения за играта, които представляват още писти – най-новите състезания са пистата в Сочи и градско състезание в Ню Джързи. Самата игра обхваща от състезание един на един (Шумахер срещу Хакинен, Кольо с БМВ-то срещу Иван с Голфо) до 10 коли на една писта, като при повече от 5 играча се състезавате на отбори.
Игра от типа „бих я играл 2-3 пъти в година и ще се забавлявам докато го правя“ – BigBoxGeek
Играта е страхотна както за нови играчи (дори за първа игра), така и за старите опитни кучета, които се мислят за голямата работа. Един потенциален проблем е, че в крайна сметка съдбата ви се решава от зарове – ако карате спокойно намалявате този риск, но пък изскача другият риск – да ви оставят на последно място (но не карайте с 200 км/ч)! В началото ходът може да отнеме известно време да го измислите, как точно да минете през този завои или на кое поле да си оставите колата, но след първите 4-5 хода почва да става лесно. С всички правила за гуми и разпределяне на статистиките можете да си изградите напълно собствен стил на пилотиране. В книжката има правила и за квалификационна обиколка – накратко, хващате си колата и хронометър и почвате да играете, опитвайки се да направите най-кратко време, като това определя кой застава първи на чертата. И освен всичко останало, играта е шарена – дори да изхвърчите от пистата в Монако, пак можете да си обиколите града и да му се порадвате.
Изключително тематична и забавна игра, която за жалост продължава твърде дълго за това, което е. -BigBoxGamer
Може би единственият сериозен проблем е, че играта отнема време. Една обиколка може да се изиграе за час, но за мен сърцето на играта е в това, което се случва след първата обиколка – да спреш ли да си поправиш колата или да продължиш, за да не те издухат, докато си сменяш гумите. Аз не усетих този проблем, тъй като се потапям в темата дотолкова, че губя представа за време. Както в ролеви игри, в които се прави приключение, така и тук може да се направи сезон с гонки по различните писти благодарение на разширенията. Максималният брой писти е 12 засега, това е напълно достатъчно за да държи играта свежа, ако ви писне от Монако и нощното състезание.
Заключение
Ако искате да се качите в силна кола и не ви е страх от мятане на зарове, това е играта за вас! Забавна е с различен брой играчи, като колкото по-тясно е на пистата, толкова по-интересни са решенията които вземате. Ако сте на отбори го има и момента на отборна игра – този по-назад пречи да настигнат този по-напред и такива неща. Всеки епичен момент се запомня – когато трябва да метнете всичко освен 20 за да останете на пистата и виждате как на пета скорост двигателя ви пресилва и от първо място се озовавате в пристанището (което въобще не ми се случи на мен и изобщо не знам какво е усещането).
Пилотирайте спокойно, но вдигнете 200 км/ч във Formula D!