- Руммикуб – видео представяне - август 17, 2015
- Игри с вълнуваща кулминация - август 6, 2015
- Res Publica: 2230AD – Kickstarter превю - август 3, 2015
Играта, за която ще ви разкажа днес, е издадена през 2011 от Fantasy Flight Games и е дело на дизайнерите Кевин Уилсън и Ричард Лауниус (да, създателите на Arkham Horror). Зарове, мистерия, култисти, разследване, древен бог, който иска да погуби света – чудесно! Днес ще ви разкажа за …
Elder sign е кооперативна игра със зарове за от 1 до 8 играча, със средно време за игра от 40 минути до 1 час и е част от поредицата игри „Зовът на Ктхулу“, вдъхновена от творчеството на Х. П. Лъвкрафт. В Elder sign вие сте разследващи в музей, в който търсите „древни знаци“, чрез които ще попречите на зло божество да бъде призовано на Земята.
Компоненти и за какво служат
В кутията ще намерим:
- 1 червен, 1 жълт и 6 зелени зара
- 80 карти (събития, божества, разследващи) с размерите на карти „Таро“
- 72 малки карти (предмети, магии, съюзници и митос карти)
- 144 токена (чудовища, „древни знаци“ (звездички) и др.)
- Карта, служеща като вход на музея
- Часовник (картонен! 🙂 )
Заровете
По време на вашия ход, вие ще хвърляте зелените зарове, а при използвани предмет/магия ще прибавяте и червения или жълтия. Благодарение на заровете ще разбирате дали сте успели да преодолеете дадено събитие. Възможните резултати от заровете са:
- 1 лупа (разследване)
- 2 лупи
- 3 лупи
- 4 лупи (пада се от жълтия зар)
- пипала
- черен
- свитък
- wild резултат (червен зар) – може да се използва за коeто и да е от горе изброените
Разследващите
В Elder sign ще имате избор между 16 персонажа. На всяка карта е изобразен портрет на персонажа, неговите характеристики – здрав разум (мозъчето) и физическата му издържливост (сърцето), също така с какви предмети започва играта и неговото специално умение.
Божествата
Тези карти представляват божеството, което иска да погуби земята. Всяка карта се състои от името на божеството, специалното му умение, колко звездички трябва да съберат играчите, doom track-a и умението на божеството, когато атакува играчите. За какво служи „Обречената пътека“ (или иначе казано, doom track-a 😀 )? В дадени моменти от играта играчите ще поставят „обречени“ токенчета на съответна част от пътеката. Когато пътеката бъде запълнена с токени, то божеството е било успешно призовано на Земята и разследващите ще трябва да се борят с него.
Събития
В играта основният източник на древни символи ще са картите със събития. На тези карти се развива и геймплея на играта, а самите карти си имат име (като „Light out“, „Vermin in the pipes“ и т.н.), flavor текст (много е добър!), terror ефекти (само на някои), задачи на събитието, награди (бялото поле на картата) и наказание(червеното поле). За да бъде дадена карта „завършена“ или „разрешена“, то играчът трябва да разреши нейните задачи, като ако успее да ги разреши успешно, получава награда. Като награди от картите може да има древни символи, предмети, токенчета „следа“ и точки „трофеи“, чрез които играчът може да закупи предмети и т.н. Ако играчът не успее да разреши картата, то има наказания – добавете doom токен към track-а, намалете си здравето/разума и т.н.
Малките карти
Малките карти в играта се делят на 5 тестета. Kaртите с:
- пистолет (жълти карти) – нормални, често срещани предмети добавящи най-често жълт зар към зелените
- меч (червени карти) – уникални предмети, добавящи най-често червен зар
- книжка (лилави) – чрез тях ще можете да си възстановявате здравето/разума, да запазвате зарове по време на разрешаване задачите на някоя карта, както и други все приятни неща 🙂
- човек (кафяви) – тези карти представляват съюзници, които помагат на разследващите по време на задачите им
- часовник – това са Mythos картите. Всеки път, когато часовникът удари полунощ, се тегли Mythos карта. Всяка карта има по 2 елемента – ефект, който се изпълнява в момента и ефект, който трае до края на деня (докато не удари пак полунощ). Най-честия ефект върху Mythos картите е да добавите doom токен по track-a на божеството.
Часовникът
Картоненият часовник отброява колко време остава до полунощ (до тегленето на друга Mythos карта). На края на хода си, играчът е длъжен да премести часовника с 3 часа напред, а ако часовникът удари 12, да изтегли нова Mythos карта.
Токенчетата
В Elder sign има 7 вида токенчета:
- стъпката – служи за хвърляне (reroll-ване) на заровете
- сърчицето и мозъка – отчитане на съответния показател
- звездичка („древен знак“) – най-желаната награда в играта!
- култиста (doom token) – с тези токенчета се отчита по doom track-a
- токенчетата с персонажите – служи за отбелязване за кое събитие сте се захванали
- зелените токени – чудовища – с тях се отбелязва в кое събитие има чудовище. От едната страна са изобразени задачите, чрез които можете да убиете чудовището, а от другата – името му, колко точки трофеи носи и flavor текст
Геймплей
1. Цел
Както написах вече по-горе, в Elder sign вие сте разследващи, които трябва да попречат на зло божество да дойде на Земята. Това става, като разрешавате различни събития и случки и от там получавате за награда „древни знаци“. Спрямо това, срещу което божество се борите, то ако сте събрали достатъчно „древни знаци“, че да му попречите да дойде на Земята, то вие побеждавате (йей). Ако обаче, божеството успее да се докопа до Земята, то вие ще се изправите лице в лице с божеството и ще разрешите проблема по мъжки и ако не се справите, КРАЙ! Земята ще бъде погубена и т.н. (всички весели и приятни неща, които следват от това 😀 )
2. Подготовка (setup)
Като за началото отделете и размесете добре всички тестета с големи и малки карти. После:
- на произволен принцип изтеглете божеството, срещу което ще се борите
- на произволен принцип изтеглете персонажи и ги раздайте на играчите
- раздайте на всеки персонаж стартовите предмети
- оправете часовника, така че да сочи полунощ
- изтеглете 6 карти със задачи и ги поставете така че, всеки играч да има достъп до тях
- изберете първи играч
3. Кратки правила
Играта е разделена на ходове, като се започва от първия играч и после редът на ходовете е по часовниковата стрелка. Ходът на играча е разделен на три фази:
- Движение
- Разследване на събитието, на което е
- Придвижване на часовника с 3 часа напред
Движение
По време на тази фаза, играчът трябва да реши дали да отиде да се пробва да разреши дадена карта, да отиде на входа на музея или да си остане там където е. Ако героят е избрал да:
- отиде на входа на музея – там персонажът може да се лекува и да купува разни неща чрез точките „трофеи“, които е събрал. След като е готов, започва третата фаза от хода на играча и с това завършва неговия ход
- отиде на някоя карта със задачи – следва втора фаза от хода на играча
Разследване на карта
По време на тази фаза, играчът трябва да хвърля зарове и чрез резултата им, да разреши задачите по картите. Как протича всичко:
- играчът хвърля наличните зелени зарове и в плюс, ако си е добавил червен и/или жълт зар (като в началото играчът хвърля всички 6 зара + добавените)
- спрямо резултата по заровете, ако има зарове, които отговарят на условията на някоя задача от картата (същевременно има карти, в които е указан ред на изпълнение на задачите), то играчът ги взима и ги поставя върху съответното местенце върху картата
- ако играчът не може да разреши никоя задача и в резултата на заровете му има пипала и картата има Terror ефект, играчът изпълнява Terror ефекта на картата
- играчът може да продължи да се пробва да разрешава задачи, като се откаже от 1 от наличните си зарове. Тогава се преминава към стъпка 1. Това може да продължи, докато на играча му свършат заровете. По време на хвърлянията, играчът може да запази 1 зар (с резултата му) за
следващите му хвърляния за дадената карта и нейните задачи. Също така, ако не е сам на картата, то той може да поиска асистенция от другия играч и да запази втори зар за следващи хвърляния за задачите
- Ако играчът е разрешил всички задачи на картата, то той получава наградите, които дава картата + самата карта с нейните точки „трофеи“, така че за в бъдеще да размени картата за предмет, лекуване и т.н. След това на мястото на картата се тегли нова карта
- Ако играчът не е успял да разреши задачите по картата, то той понася наказанията на картата и следва фаза 3
Придвижване на часовника с 3 часа
В края на хода си, играчът трябва да придвижи часовника с 3 часа напред. Ако часовникът удари полунощ, то играчът трябва да изтегли Mythos карта и да последва ефектите описани по картата.
Лично мнение
Впечатлен съм от играта! Бърза, лесна за обяснение, не толкова сложна. Играта е силно тематична и успешно те вкарва в обстановката. След прочитането на flavor текста по картите, вече бих казал, че ми се иска да прочета нещо на Х. П. Лъвкрафт. Харесва ми елемента с хвърлянето на заровете, винаги ми е харесвало да хвърлям една шепа зарове. Въпреки, че играта е за големи фенове на Лъвкрафт и Аркам Хорър, бих казал, че изпитах удоволствие докато играх играта и успях да се потопя в атмосферата й. Един лек недостатък е , че може да не се хареса на повечето хора, защото всичко зависи от заровете, но все пак, такава е играта … push-your-luck.
Снимков материал за ревюто: Христомира Султова
Играта беше предоставена от BoardGames.BG и може да бъде закупена от линка по-надолу:
Elder Sign
Преглед на статията
Оценка
Накратко: Моля подкрепете ни като дадете оценка, харесате и споделите това ревю! Ако се чувствате разговорливи можете да ни оставите и коментар. Уверяваме ви, четем всички коментари!