- Руммикуб – видео представяне - август 17, 2015
- Игри с вълнуваща кулминация - август 6, 2015
- Res Publica: 2230AD – Kickstarter превю - август 3, 2015
Като посещавахме миналогодишния панаир на книгата, (9-14 декември 2014 година) с Хриси си обсъждахме как е въпрос на време в България да започнат да се издават настолни игри. Имайки вече предвид Bright Future, Battalia и още игри, които очакваме в близкото бъдеще, то не сме далеч от „сериозно издаване на настолни игри“ в нашата родина. Така, обсъждайки и ходейки между щандовете и етажите, попаднахме на щанд, който предлагаше нещо интересно. Днес ще ви разкажа за една серия от български настолни игри и по специално за първата игра от тази серия – „Планината на трола“
„Реликвите на дракона“ е серия от настолни ролеви игри, в която играчите поемат ролята на герои от кралството Ярулда, което ще трябва да бъде спасено. В играта, играчите ще събират точки чрез битки, търсене на предмети и състезание, кой пръв ще достигне до финала. На края на играта този с най-много точки – печели. Всяка една от игрите от серията може да се играе самостоятелно или да се комбинира с останалите игри. Резултата от това е по-голяма карта, повече предмети и „неприятности“ по картата, както и повече играчи. Ако се играе самостоятелно, може да се играе от 2-ма до 4-ма играча, но комбинирано става до 6. До момента е излязла само първата част на играта – „Планината на трола“. Точно нея ще ви представя днес, а на щанда на Архи-Геймс ни показаха и мостра на втората игра от серията.
Компоненти
В кутията на играта ще намерим:
- Игралното поле (съставено от 4 части)
- куп токени
- карти с характеристиките на героите и карти „Орис“
- книжка с правилата
- Стойки за героите и враговете
Компонентите на играта са от хубав и качествен материал. Едно от нещата, което ми привлече вниманието почти веднага, беше арта на играта. Шарени и свежи рисунки, които могат да „зарадват“ всеки и най-вече децата – „малките геймъри“, които за първи път се сблъскват с настолните игри.
Историята
Друго, което ме изненада приятно е, че книжката с правилата започва с приказка. Играта започва от финала на тази приказка. С всяка следваща част от серията, приказката ще се развива… Яко, нали? 🙂
Геймпей
„Планината на трола“ е за 2-ма до 4-ма играча, като една игра отнема около час, час и половина. Играта е представител на механиката „хвърли и премести“, или иначе казано, основата на играта е изградена на това – хвърли зар и се премести с колкото е резултата му. Целта на всеки играч е да успее да събере най-много точки, като събира различни предмети по картата – купувани или спечелени от някоя битка.
Играта се играе в поредица от ходове, като в началото всеки играч получава по 15 жълтици (архана) и си избира герой, който има специално умение и статистика за неговия живот (трак с точки живот). Кой ще започне играта се решава чрез хвърляне на зар.
Какво се случва по време на вашия ход? Хвърляте зара и трябва с толкова полета да се преместите по картата, като посоката на преместване е винаги напред. Ако играчът иска да се върне, то той трябва да обяви за това негово намерение преди да е хвърлил зара. След вашето преместване и спрямо това на какво поле по картата сте завършили движението си, то може да се случи:
- да попаднете на магазин, от който може да си купите различни предмети – увеличаващи атака/защита и т.н.
- да попаднете в лечебница, в която можете да се излекувате
- да попаднете на поле, от което могат да си теглят карти Орис или да играете с джуджетата на зарове и да се случи нещо на играчите
- да попаднете в едно и също поле с играч, което води до Дуел
- да започнете битка с трол/маорг… или да бъдете атакуван от един от 2-мата
Какво представляват битките? Участниците хвърлят зар един след друг, като всеки резултат от зара се нанася като щета на опонента му. Кой започва с хвърлянето се определя от това дали вие започвате битката или бивате атакувани (зависи от полето, на което си завършите хода).
Заключение
„Планината на трола“ е приятна и забавна игра. Разбира се, играта не е за hardcore геймъри, защото това си е детска игра. Артът, приказката и лесната механика предразполагат за забавление на „малките геймъри“. Силно препоръчвам играта на хора, на които им се случва (поне понякога) да играят с деца или искат да запознаят децата с това, какво е настолна игра. Още повече, с удоволствие бих искал да видя, след като излезе цялата серия, колко мащабно би било полето и какво ново би било представено в играта. Също така, докато играх, имах едно носталгично чувство от детството, защото повечето игри, които съм играл като малък бяха представители на механиката „хвърли и премести“.
Може да закупите играта от: Издателство „Златното пате“
Повече информация за серията и играта, можете да намерите на сайта на Arhi-games.com
Ако ви е харесала статията и като цяло нашия сайт, моля да ни подкрепите! А ние ще ви благодарим с подарък – игра!