- Cassiopeia – Тераформирай това! - април 15, 2019
- Love Letter Premium – по-голяма, по-лъскава, по-…всичко - декември 5, 2016
- Моят настолен Рим Част VII: Senator (Сенатор) - ноември 28, 2016
Част I: Ave Roma Част II: Sylla Част III: Trajan Част IV: The Republic of Rome Част V: Praetor
Augustus (Август)
- Автор: Paolo Mori
- Издател: Hurrican
Описание
Както и други игри имащи в названието си име на историческа личност (Сула и Траян, например), играта претендира да е позиционирана в конкретна епоха. Действието на тази се развива по времето на управлението на първият император в съвременият смисъл на тази дума (преди това “император” е било звание на победоносен пълководец и не е носело никаква политическа власт) – Октавиан Август.
Играчите влизат в ролята на легатите (представители) на младия император, които в непомерните си амбиции желаят да достигнат до върха на кариерната стълбица, все още запазена от времената на Републиката, ставайки Консули. За да станат консули те трябва да се сдобият с поддържката на влиятелни сенатори и да постигнат контрол над стратегически провинции. И до тук с атмосферата и римска история.
Нататък играта по същината си представлява “бинго с елементи на расъждения”. Единственият ресурс, с който разполагате са легионери и в 80% от случаите тяхното използване ще бъде не в резултат от ваше стратегическо решение, а от късмета. Но е подходяща за деца, тъй като правилата са напълно елементарни и е добро начало, ако искате да запознаете дете на 8-10 години с основите на римската история и да му пробудите интереса към това. За хора над 15-16, тази игра ще си остане просто вариация на бингото.
Механика
В горното описание вече споменах, че играта е вариация на бинго, и това не е просто метафора. В рамките на играта всеки играч има набор от плочки, на които са изобразени няколко символа съответстващи на жетоните в непрозрачна торбичка. Глашатаят вади от торбичката жетон , и ако имаш такива символи на своите карти можеш да избереш на кой от тези символи да поставиш едно легионерче. Когато всичките символи на картата са запълнени с легионерчета викаш “Бинго!” … тоест “Аве, Цезар!” и скорваш ефекта от картата. По-различното е това, че имаш само 7 легионери и трябва да преценяваш къде да ги слагаш, но пък при обяваване на символ ти можеш да преместиш на него един от вече използваните легионери, опразвайки една карта с цел да се запълни друга. Както вече споменах, картите имат различни ефекти и това също добавя стратегически елемент, като може да се стремиш към определена стратегия – просто да трупаш точки, да получиш някакъв постоянен ефект или да прецакаш другите играчи. Има и общ набор задания, за които да се съревноваваш с другите – например скорването на определен брой карти, или събирането на карти с определени изображения или цвят. Въпреки, че може да се създаде негативно впечатление от моите коментарии, играта не е за подценяване, защото е елементарна и бърза, и ако искате игра без особено напрягане, която да изиграете докато се наслаждавате на чаша младо италианско вино, купичка зрели маслини, козе сирине и домашен хляб (като истински древноримски жител) – това е играта, която ви трябва. И освен това няма опасност някой да ви замери със същите тези чаши и купички в пристъпи от гняв, както може да се случи със следващата игра в поредицата…
ПЛЮСОВЕ:
- лесни правила, правещи играта подходяща за всички възрасти
- бърза игра, не изискваща особено вглъбяване и мислене на стратегии
МИНУСИ:
- потискащо голяма роля на късмета
- толкова историческа атмосфера и образователен елемент, колкото едно бинго може да ви предложи
Субективни оценки
- Атмосфера: 1
- Простота/усвояемост на механиката: 10
- Увлекателност: 4
Крайна обща оценка: 5/10
Очаквайте продължение…
Източник на снимките: Boardgamegeek.com