Site icon Big Box Gamers

HIRÞ – Абстрактна игра с още по-абстрактни компоненти

Случвало ли ви се е да се чудите защо напоследък излизат настолни игри с много подобни теми? Защо преди две години всичко беше зомбясало, а сега ринем с лопатата викингите и марсианците? Немалко пъти и аз съм се чудил какво го налага, като обяснението, което винаги си давах е, че по-известните дизайнери имат един дизайнерски картел, в който решават каква или какви ще са основните теми на годината и после това се разпръсква като мода в настолната индустрия. Дали това е така или не почти никой не знае, но какво общо има това с днешната тема и защо ви занимавам с тези философски мои мисли? Много е просто – ще говорим за една игра от “модерните” тази година.

HIRÞ e абстрактна викингска игра за двама с контрол на териториите. Защо е модерна? Защото е викингска, не защото е от 2003-та година! Та, в HIRÞ ще  воювате срещу противниковата войска за заветните 5 точки. Това ще се случи благодарение на една доста неочаквана за мен комбинация на компоненти – торбичка от зебло, “напълнена” с платнено бродирано игрално поле и пластмасови полусфери, боядисани в сребристо и златно. А, да, и една метална монета. Рекорд на Гинес за най-много различни материали, използвани в настолна игра!  

Като изключим тази странно изглеждаща комбинация от компоненти на масата, всъщност играта е доста лесна за асимилиране. Имате различни зони на борда, пехотинци, лодки и крал, както и малко, но важни правила, които се разучават за няма и пет минути. Като заговорихме за правила, ето какво се случва в играта: 

Имате 5 действия на ход, след което е ред на другият играч с неговите 5 действия. Можете да движите краля, хората, лодките с или без хора, както и да сваляте или качвате човек на лодка. Всяко от тези неща ви коства 1 действие, като трябва да имате предвид, че не можете да слагате крал в лодка, не можете да имате две лодки в една и съща зона и в лодката не може да имате повече от четирима души.

Толкоз за правилата? Толкоз!

Седнахме да играем. Играта протече бързо, но много еднопосочно – всеки път като избиеш някаква армия на противника ставаш все по-силен и по-силен, а след една-две загубени битки е почти невъзможно да се върнеш в двубоя. Казвайки това, HIRÞ има своите стратегии и противодействия при такива ситуации, разбира се – лодките, пълни с хора и краля имат възможности доста да затруднят настъплението на противника, но това е, разбира се, временно. Също така, малкият брой зони води до не много голямо разнообразие от ходове и стратегии, да не говорим за правилото да няма повече от една лодка на даден играч в зона. Изиграхме я и не повторихме. След време пак я извадих с надеждата нещата да протекат различно – същият резултат. Или ние имаме проблеми, или играта.. А може би и двете?

Заключение

Да си призная, в началото не очаквах нищо от HIRÞ, защото си нямах никаква идея какво ще представлява, но когато разбрах, че ще е абстрактна игра с викинги поне се надявах да е не е лоша. И наистина, играта не беше лоша, но… само с това удовлетворение си останах. Компонентите не ми оставиха добро впечатление, геймплеят беше, както казах, едностранен и в повечето време играта изглеждаше като някакво безсмислено проточване на явната победа на единия от двамата играчи. Въпреки това, за феновете на абстактните игри – пробвайте играта, може да ви хареса. Предполагам, че с двама души с абстрактно настроени умове играта ще работи доста по-добре отколкото при нас, ще чакам да ми кажете дали е така!

ПЛЮСОВЕ:

МИНУСИ:

Можете да разгледате сайта на Ion Game Design. Там ще намерите не само HIRÞ, но и други игри, които компанията предлага на пазара.

Ion Game Design

Exit mobile version