Site icon Big Box Gamers

Starship Merchants – да източим Космоса!

През 4048 година, галактиката ни е мирно и оживено място, а човечеството вече се е разпростряло на стотици нови планети и усилено продължава да се развива. Както винаги с целия този прогрес и напредък, нашият вид е започнал да усеща нужда от нови ресурси, които да променят технологиите ни. Не след дълго били намерени ресурси, които успели да „заситят“ нашата нужда. Така, как да изкараме пари от това? 😀

Играта е издадена през 2012 от ToyVault и е дело на дизайнерите Джо Хюбер и Томаз Леман (Race for the Galaxy, Pandemic: On The Brink и т.н.)

В Starship Merchants, ние сме амбициозни търговци на руда, които ще купуват космически кораби, наемат пилоти и обикалят галактиката в търсене и продаване на въпросните минерали. Първият търговец, който успее да натрупа 100 междузвездни кредита, може да обяви последния ход на играта, като след завършването му, победител е този с най-много кредити.

Компоненти

Какво ще намерим в кутията:

Освен качествените компоненти, искам да отбележа, че артът на играта е много красив. Художниците чудесно са предали един „ретро sci-fi“ изглед на играта, както си личи по усмихнатия човечец на кутията. 😀 Рисунките по картите и игралната дъска са в същия ретро стил, което допринася за sci-fi атмосферата.

Какво? Как?

Картата
Разделена е на четири квадранта: Космическо пристанище, Пазар, Космос, Докове. Играчите ще обикалят квадрантите и ще извършват действията отнасящите се за съответния квадрант. (По-късно ще говорим и за действията в квадрантите) „Точката“ в средата на картата се нарича „Познатия космос“ и малко след началото на играта, там ще „летят“ ресурси.

Кредитите
Това е валутата в играта. Чрез нея ще купувате екипировка, пилоти, кораби и т.н. А спрямо това колко руда съберете и продадете, ще бъдете възнаграждавани в кредити. Спрямо кредитите ви в края на играта, може да бъдете победител.

Ракетите
Представляват играчите по игралното поле.

Mark 1 влекач, струващи 10 кредита. Характеристики: 3 енергия, 2 „места“ за багаж

Корабчетата
В Starship Merchants имаме 4 „марки“ кораби – Мark 1, Mark 2, Mark 3, Mark 4. Естествено всяка следващата марка е усъвършенствана спрямо предшественика си, както и струва малко по-скъпо. Всеки Mark идва в 2 разновидности Scout и Tug. Скаутът предоставя повече енергия, но има по-малък „багажник“ и не може да го товарите толкова с руда, докато при влекача е обратното – повече място, но малко енергия. Всеки играч може да притежава колкото си иска кораби (ест. спрямо това колко играча играят, има лимит колко кораба може да притежава даден играч за даден Mark).

Конзолата
С купуването на кораб получавате и конзола. Върху нея ще слагате купената екипировка, наетия пилот, дестинация на кораба и каква руда носи.


Екипировката
Допълнителна техника, която ще прави корабчетата ви по-готини. За да купите екипировка, трябва да заплатите цената й (горе в ляво на картата – 3 кредита), след което махате картата от market тестето, вземате съответния токен, представляващ закупената екипировка и го „екипирате“ на конзолата на кораба ви.

Пилотите
Както екипировката – правят корабите по-готини, като чрез уменията си обикновено добавят бонуси към даден вид доставена руда и т.н.

Ресурсите
Източникът на пари! В процес на играта, ще добивате някой от трите ресурса и съответно после ще бъдете възнаградени за това.

Геймплей

Starship Merchants е представител на pick-up and delivery (вземи и достави) механиката и може да се играе от 2 до 4-ма играча, като една игра трае около 90 минути.

Както написах по-горе, вие сте търговци, като ще търгувате с ресурси и ще печелите пари от тях. Вашата цел е да натрупате достатъчно състояние, благодарение на което да обявите последния ход на играта и ако след края му, вие сте с най-много пари – побеждавате.

Играта се обяснява лесно и бързо, стига вие да сте запознати добре с правилата.

Игралното поле, след няколко хода игра

Правилата на кратко
В началото на играта всеки играч започва от пристанището, като всеки играч е задължен да си купи кораб (поне 1) или да си вземе кораб на лизинг. Каква е идеята с лизинга? В момента на купуването на кораба на лизинг се плаща половината от цената му (ако тя е 8, то играчът ще заплати само 4 кредита) и ще сложи 2 “loan” токена на съответния кораб. Каква е уловката? На всяко влизане на играча в квадранта с пристанището, ако играча има “loan” токени на някой кораб, то той трябва да заплата отново 50% от цената му … или с други думи, ако взимате кораб  на лизинг, който струва 8 кредита, в последствие ще ви излезе 12 кредита.

В началото също, играчите могат да купуват само Mark 1 кораби. След като се купи последния Mark 1 кораб, вече играчите могат да купуват Mark 2. Тук сега има една особеност. Когато се купи първият Mark 3 кораб, Mark 1 корабите излизат от употреба (излизат от игра). Същевременно Mark 4 като се купят – Mark 2 излизат от игра.

Играта протича в ходове, като по време на един ход, играчът може да:

Посоката на движение по квадрантите е Пристанище -> Пазар -> Космос -> Докове.

Сега ще обясня на кратко за квадрантите и какво може да правите там.

Пристанището
Действия:

Пазарът
Когато пристигнете в пазара (ракетката ви влезе в квадранта) може да махнете една от 2-те карти в продажба и да изтеглите нова.
Действия:

Космосът
Това е мястото, където ще играете с вашите кораби. Единственото действие, което можете да предприемете тук е да пратите някой от вашите кораби в космоса, като спрямо енергията на кораба, който изпращате, можете:

Какво е локалния космос? Това е космоса „около вас“. Или с други думи, „празното“ място около вашите конзоли е локалния космос, от където ще взимате и разтоварвате ресурси в процес на игра.

Доковете
В този квадрант получавате заплащане за рудата, която донесете. Самото действие се развива в няколко стъпки:

Лично мнение

Това ми е първата игра, представител на pickup and delivery механиката. Играта ми хареса, лека е, не е толкова дълга и си има своя чар (артът примерно). Наскоро си говорихме с приятелката за игри, които развиват икономическото мислене и автоматично се сетихме за тази игра – в повечето моменти трябва да прецениш колко ще спечелиш, ако предприемеш различни действия, дали да инвестираш в кораб или екипировка, колко кораба да пратиш в космоса и т.н. Какво обаче забелязах като недостатък. В играта няма интеракцията между играчите. Да, винаги можеш да вземеш някоя руда от другарчето, но нямаш пряк начин как да се намесиш в плановете му. До някъде това е ОК и знам, че има хора, на които това им допада, защото спокойно могат да си мислят за в бъдеще ходовете и да знаят, че няма „по-тежък“ начин как да им провалят стратегията. И все пак, като аргумент, който бих си дал, за да оборя този недостатък е, че вместо повече интеракция между играчите, трябва постоянно да следиш какво правят останалите, защото победата може да ти се измъкне „под носа“. Но по-горе описаното като недостатък, е нещо малко, спрямо книжката с правилата. 😀 За жалост, книжката е написана много лошо и не всичко става ясно още от четенето на правилата. Ако няма кой да ви обясни правилата (някой от играчите) – приемете, че първата ви игра ще е за изясняване на правилата, но със сигурност ще ви трябват само 1, 2 цикъла (пълна обиколка на квадрантите) за да се подредят нещата на място. Ако все пак искате тежък представител на pickup and delivery механиката, то може да се обърнете към Merchant of Venus. 🙂

Играта беше предоставена от BoardGames.BG и може да бъде закупена от линка по-надолу:
Starship Merchants

Exit mobile version