Site icon Big Box Gamers

Sapiens – геймърското домино!

От много време следя тази игра, основно заради шарения арт, лесните правила и като цяло достъпността на играта. Мислих, че ще я заобичам точно заради тези качества. След като няколко месеца по-късно най-после се сдобих с нея се оказа, че всъщност я заобичах заради точно обратните качества.

Sapiens е игра, в която играчите управляват древно племе, което се опитва да събира храна, да прави подслон за хората си, да се бие с другите племена, да прави храмове и да пуска… мечки? Да… ще стигнем и до мечките. Всъщност, като изключим супер сладкия и хумористичен арт, играта си е изцяло абстраткна. Нека това не ви кара да бягате далеч обаче, защото правилата са лесни. Даже толкова лесни, че вече сте ги чували хиляда пъти… всъщност, знаете ги още от детските си години. Защото играта използва за основна механика…

Домино

Тази година излязоха две игри, които се опират на Домино. Едната – Aya, разчита на вторичния начин на употреба на Домино – бутане на плочките една в друга. Sapiens разчита на класическите правила на игра – слагане на едно число до друго число, в случая един символ в друг символ.

В началото на играта всеки получава две табла, които ги свързва като пъзел. Играта пристига с 8 двустранни табла, всяко от които уникално. С други думи, всеки играч ще има напълно различно табло всеки път.

По границите на образуваното табло има места, които изобразяват пещери. Върху тях се слагат бонус токъни, които дават допълнителни действия, ако селото ви успее да достигне до там. В началото на играта си избирате една от тези пещери и слагате домино парче върху нея. От там насетне трябва да слагате новите си парчета така, че символите да докосват други символи от други парчета – стандартно домино.

Има някои допълнителни правила за поставяне, но няма да навлизаме в подробности. Единственото важно нещо в тези подробности е всъщност, че тези допълнителни правила правят играта още по-трудна, до което ще стигнем след малко.

Всеки път щом докоснете символ в символ, вие можете да изпълните действие, което е свързано с този символ. Освен това печелите толкова точки „храна“, колкото има под свързания символ.

Преди да стигнем до действията, нека ви обясня как се точкува, защото това е една от най-интересните точки в играта! Подобна схема имаше в Between Two Cities.

 

Всеки играч събира два вида точки (храна и подслон), но накрая се счита само вида, който е събрал по-малко. Тоест, за да спечелите ще трябва да балансирате храната и подслона. Ако имате 50 точки храна, но само 10 подслон, язък за труда с това така или иначе трудно събиране на точки.

Храната се събира, като слагате плочка върху съответно число, а подслон, като стигнете до пещера в някой край на картата. Това се постига трудно и бавно, но пък дава много точки и вероятно допълнително действие.

Действията, които можете да получите от съчетаване на две парчета от доминото са следните:

Действията изглеждат ясни и елементарни. Такива са, но играта не е. Всъщност играта предизвиква тежка форма на парализа на аналитичните играчи, защото е изпълнена с…

Трудни решения от начало до край

 

Като казвам трудни, имам предвид две неща.

Играта позволява и стимулира… прецакващите ходове

Първо – много е лесно да „хейт драфтвате“ – тоест, да вземете плочка от пазара, само защото на друг играч му трябва. Ако и на вас ви върши работа, още по-добре. Освен това, тези досадни мечки… Не стига че получавате лесни точки, ами блокирате поле. Ще откриете, че след средата на играта вие няма да имате място да дишате по вашия борд и ще имате нужда от една или две конкретни плочки, за да продължите напред. Да ви сложат мечка не е особено трудно, а  измъкването от блокирана ситуация се извършва само с действие „мечка“.

Тези неща важат особено много при игра с повече играчи, защото един играч може да бъде плеснат от няколко мечки в един ход и да няма какво да направи.

Заключение

Sapiens е страхотна игра, но може да ви заблуди. Не очаквайте, че ще получите нещо леко и разпускащо, което да цъкате с родителите си. Да, играта не е сложна и правилата се учат за минути, но дълбочината на геймплея и тежките решения, които се вземат всеки ход правят играта сериозна и сравнително натоварваща. Както сами се досещате, тези неща водят до огромен проблем с бавното вземане на решения, което би направило играта с 4 играча сравнително тежка. Бих препоръчал Sapiens за двама, максимум за трима. С двама играча, освен че чакането е по-малко, то не е толкова фатално, защото е сравнително предвидимо и можете да се предпазвате по-лесно. Ако са повече обаче, нищо чудно някой да е по-прецакан от останалите.

Това е абстрактна игра, но хумористичния арт олекотява тежкия сблъсък на играчите с товарния чук на… „тегавинята“. С други думи, да – мисля, че цветовете и арт дизайна вдигат значително качеството на Sapiens. Това рядко може да повлияе на оценката ми на една игра, но наистина си мисля, че и вие бихте оценили напрегнатото си прекарване със Sapiens повече, ако от време на време обръщате внимание на полуголия човечец, който се къпе в езерцето. Ще ви накара да се усмихнете, докато опонентите ви с пот на челото мътят тежки планове в продължение на 10 минути.

ПЛЮСОВЕ:

МИНУСИ:

За повече информация, можете да посетите сайта на производителите:

IELLO

Exit mobile version