Site icon Big Box Gamers

Raise Your Goblets – Какво е да си на сватбата на Джофри

Всички знаем, че Веско Маринов е ранима душа. Всички знаем как ни дави в сълзите на подмишниците си с болезнените си излияния в песните, потопени в чаши червено вино.

Тери Пратчет казва, че идеите хвърчат във въздуха и случайно могат да шибнат както гениален ум, вече удостоен с нобелова награда, така и най-куцото „специално“ пиле. Въпросът е какво правиш след това.

Е, представете си паралелна вселена, в която тамошният Веско Маринов за щастие не е певец, а гейм дизайнер (знам, знам, гледам твърде много „The Flash“). Представете си как в тази вселена идеята за Cash and Guns е подминала Людовик Маубланк и се е лепнала за челото на Веско като двулевка на весково концертно изпълнение, изнесено на сливенския битак в ранните му години.

Въпреки, че Raise Your Goblets и Cash and Guns са съвсем различни като механики, усещането, което носят е подобно. Започва се с фаза на подготовка и се стига до фаза на Стрелба/Наздравица, след която се метат трупове от земята.

Всъщност, темата в Raise Your Goblets се базира на класически благороднически „вечеринки“ по времето на ренесанса, когато всички са смърдяли на непрани гащи и са носели перуки да прикриват бълхите си, и вместо да впрегнат усилия в нещо градивно, като например да си изградят отходен канал, хората са си се тровели един друг като за „добър ден – довиждане.“

Всъщност, за да бъдем актуални и за да влезете още по-добре в темата, си представете, че сте на сватба в Игра на тронове и всички сте Джофревци.

Играта пристига с големи пластмасови чаши, много кристалчета и още повече карти с роли. Ролите дават специални умения и бях силно разочарован, че въпреки огромното количество, предполагащо безкрайно разнообразие, всъщност тези умения не бяха особено вълнуващи.

Кристалчетата са три вида в три цвята – вино, отрова и антиотрова. По време на играта, всеки ще слага тайно от всеки вид във всяка чаша, ще върти чашите, ще ги размества и ще прави всякакви други дивотии, които умението ще му позволява, докато някой не реши да каже „Наздраве“ и тогава всеки пие гняста, която е в чашата пред него… и вероятно ще умре.

Всеки играч има параванче, зад което крие своите кристалчета. По време на хода си има две действия, които му позволяват да манипулира чашите и основно да се гъбарка с противниците си, които си мислят, че той блъфира и двойно блъфира и ги мамоти с някакви погледи, докато пича просто си налива вино. На сватба е, пие му се, слуша сръбска музика, защото нали помните – Веско Маринов в този свят не е певец. Да, точно така. Вземете си 10 секунди почивка в мечти за един такъв свят.

След като някой вдигне наздравица, всички изсипват съдържанието на чашите, надявам се на масата, не в устите си. Който има повече отрова – гът. Който има повече антиотрова – йей. А който има най-много вино, печели точки.

Да. Печели се с точки. Играе се в три рунда. Всеки рунд, играчите получават цел, която се стремят да отровят и получават бонус точки, ако освен, че са успели, и те са останали живи. А това е трудна работа, нека ви кажа. В играта има доста повече отрова, отколкото антиотрова. За да останат живи повече от един-двама на масата, определено някой от вас е доста мразен, че да му бъде изсипана толкова лилав „удушвач“. Да, чел съм Игра на Тронове. Не, това не го помних, проверих в Гугъл.

Raise Your Goblets свършва за около 20-30 минути и всичко минава леко и хаотично без никакво напрежение и всъщност, с доста тематични прехвърляния.

Играта е наистина хаотична, това трябва да го имате впонавпредвид. Колкото и да следите кой какво прави, вие никога не знаете какво точно са пуснали в чашата ви опонентите. Да, като действие, имате право да погледнете в чашата пред себе си, но в повечето случаи това е изпусната възможност за нещо по-полезно. Да не говорим, че всички чаши започват с по един случайно избран кристал преди изобщо да се почне с манипулирането.

В някои моменти, играта ми заприлича на една не много обичана от мен друга игра – Mascarade. Дори и темата е подобна. И в двете игри има синдрома – ако играете с твърде много хора, геймплеят е хаотичен, а ако играете с твърде малко, всичко може да се сведе до мини „мемори“ битка. За щастие, в Raise Your Goblets винаги има случаен елемент, който поне малко бори аналитичната част.

С други думи, ако питате мен, а не ви питам дали ме питате, Raise Your Goblets е малко по-смислена, ако играете с 4 човека и пълен хаос, ако играете с 5 и 6. От друга страна, не виждам нищо лошо в хаоса, защото все пак това се котира за парти игра. Просто не разчитайте да „надвивате“ опонентите си и да ги надхитрявате с блъф. Блъф има, така е, но в повечето случаи, дали слагате в чашата отрова или антиотрова не е от такова значение, защото след ход или два, тази чаша няма да е на същото място, а почти всеки на масата може да я мести, така че докато дойде вашия ход, вие не може да направите кой знае колко, за да повлияете на цялостното положение.

В играта има и допълнителни начини на игра, като един засилва мемо елемента (което я превръща баш в Mascarade), а друг вкарва отборен вариант за игра от 7 играча нагоре. Честно казано, отборният вариант изглежда доста забавен, но аз нямам толкова приятели, а и без това вече привършвам парите, с които подкупвам случайни хора от улицата да ми идват на гости и да ми се смеят на тъпите смешки…

Заключение

Raise Your Goblets е парти игра и изпълнява идеално функцията си. Създава парти усещане. Защото трудно можете да „играете“ тази игра. Хаосът е твърде голям, дори и в най-геймърския й вариант. Решения има, интересни ходове има, блъф също има, но в края на краищата, случайността надделява и крайния резултат ще бъде изненада и за най-дълбоките ви планове.

Ако знаете какво да очаквате от играта обаче и подходите към нея с това, което е – мисля, че ще бъде чудесен филър за геймърска вечер или пък дори игра в негеймърска вечер, а просто на обикновено събиране (какво пък ще да е това…). Всеки може да схване правилата, всеки може да влезе в темата, всеки може да се забавлява, особено срещу определена сума. У нас е винаги забавно! Пишете ми за повече подробности на лично съобщение за адреса и за да оставите IBAN-a си…

ПЛЮСОВЕ:

МИНУСИ:

Това са Horrible Games, така че очаквайте играта да бъде масова. До този паметен миг обаче си налейте чаша червено вино, изперете си ризите, счупете диск на бат Весо, и кликнете на бутона.

Horrible Games

Exit mobile version