Site icon Big Box Gamers

Как да изработим игра за принтиране?

Сигурен съм, че много от вас попадат на „print & play“ (pnp) игрите или както ги наричаме ние в сайта – безплатни игри. При нас, всеки четвъртък BigBoxSharki ни представя по една такава безплатна игра, а в BoardGameGeek постоянно се правят „дизайнерски“ състезания и всеки ден се качват нови и нови попълнения. Знам, че в повечето случаи след като прегледате материалите за принтиране си задавате въпросите: „Как от този pdf се създава нещо игроваемо?“, „Колко време би ми отнело?“ и т.н. С тази статия ще се опитам да допълня 2-те статии от Деян за безплатните игри и тяхното изработване и да споделя съвети и опит. Но преди всичко…

Защо е то „pnp“?

Какво всъщност представляват игрите за принтиране? В повечето случаи, това са игри, чиито „материали“ са на хартия и от вас се изисква да ги принтирате, изрежете, залепите и разбира се накрая, да се забавлявате с тях. Тези игри най-често се разпространяват в архив или някакъв формат (pdf, doc и т.н.). Но защо възникват изобщо игрите за принтиране? Има няколко отговора на този въпрос:

Както и казах по-горе, в BoardGameGeek редовно се правят състезания за pnp игри побиращи се на А4 лист, солови игри и т.н. Плюс, игрите които може да намерите там, понякога надминават по качествен геймплей някоя „голяма“ игра.

Колко време би ви отнело изработването на pnp игра?

Различно. Колко би ви отнело изработването на дадена игра, зависи тясно от това с какво количество компоненти идва и колко качествено искате да я направите. Например, изработването на една А4 солова игра, би ви отнело може би 2-5 минути, защото за изиграването й, се изисква да имате принтиран този а4 лист и един молив. Обаче, ако играта има токъни, карти, различни игрални дъски, то това би ви отнело часове, че дори дни. 🙂

На края на статията съм поставил един timelapse, как изработвам играта Jasper & Zot. Играта е малка, но има игрално поле, спомагателно поле за точкуване и токъни. Отне ми 2-3 часа. Най-големите ми проекти, които съм завършвал досега са първото издание на DungeonQuest и Fury of Dracula. Всеки един от тях ми отне поне 3-4 дена. 🙂

Как се започва един такъв „проект“?

Преди да преминем към рязането и лепенето на различните компоненти, първо трябва да преминем през фазата на планирането. Какво правя аз:

Като за край се опитвам да разбера как точно „мащабирането“ на различните програми за принтиране влияе на размерите на компонентите. Дали трябва да се слагат ограничения, преди принтирането. Дали трябва да се разпъне на 100% върху хартията и т.н.

След всичко това, вече съм подготвен да отида в печатницата и да си принтирам играта. След това… идва въпроса с картона.

Какви видове картон използвам?

Аз лично използвам 2 вида картон: кадастрон и мукава. Кадастрона може да се намери на ролки във всяка книжарница, докато мукавата само в специализирани магазини за хартия и арт материали (веднага се сещам за „Слънчоглед“).

Мукава

Каква е разликата между 2-та картона?

Принципно съм забелязал, че хартия не се лепи добре върху мукава. Лепи се де, ама не става много хубаво. Затова, използвам и двата типа картон.

Кадастрон

Кои за какво ми служи?

Как постъпвам, щом казах, че хартията не се лепи добре за мукавата. Първо лепя хартията за кадастрона, после кадастрона за мукавата и накрая режа. Резултата е здрави и „солидни“ токъни и игрални дъски. Да, малко е трудоемко, но със сигурност би издържало повече, отколкото на обикновен кадастрон. Друга причина да правя това, е че ако всичко е само върху кадастрон, то той се огъва с течение на времето, както и при залепяне – водата в лепилото „леко“ влияе на кадастрона. Така че, ако използвате само кадастрон, то след няколко игри, някои компоненти ще започнат да се подгъват. 🙂

Лепилото

Аз използвам лепило за хартия. Или по-точно казано – лепило за апликации, оригами, papercraft. Пробвал съм със сухи лепила, но те „изветряват“ и хартията се разлепя. Не използвайте Ц200 или обикновените „течни“ лепила. Съсипват хартията, както и цветовете по нея. Отново, такова „специално“ лепило може да намерите в специализираните магазини за художествени и арт материали.

Останалите инструменти

Вземете си хубава ножица, макетно ножче и подложка за рязане. Молив, гума и т.н.

Като за завършек

Постарайте се да останете с всички 10 пръста. Наистина. Бъдете старателни, прецизни и безопасността на първо място. Отделно от това, изработването на една такава игра е приятно и хубаво изживяване. На мен ми доставя голямо удоволствие да режа и лепя… Да кажем, че обичам да майсторя, а ако се занимавате с макети, то едно такова „занимание“ би ви допаднало много. 🙂

След всичко, мога само да ви насоча към нашата секция с безплатни игри и да си изберете една и да я изработите. Наградата от всички усилия… имате нова игра в колекцията. 🙂

Подходящи режещи инструментиХартия и принтериБезплатни игри
Exit mobile version