Site icon Big Box Gamers

ПРЕВЮ: Epoch: Early Inventors

Както виждате от заглавието, това е превю, така че ще се опитам основно да ви запозная с играта и да не се разпростирам много с моето мнение. Epoch започва кампанията си в Кикстартър и дизайнерът Мartin F ни помоли учтиво да разгледаме най-новата му игра. Много от вас не го познават, аз също не съм играл негова игра, но съм го чувал покрай хита му от миналата година – Limes.

В Epoch, играчите влизат в ролята на праисторически заселници и лидери на кланове, които изследват територията около себе си, събират ресурси, преработват ги, ловуват, колят, дават жертвоприношения, развиват технологии, строят селища и така след определен брой рундове, играта свършва и се смятат точки.

Компонентите

Моето копие е прототип, въпреки че артът е горе-долу същия, който ще видите и във финалната игра. Компонентите едва ли ще са същите, но вероятно голяма част от фигурките ще изглеждат така, както са и на снимките.

Сега, в играта има мнооого компоненти! Има огромно количество плочки, много фигурки, зарове, всякакви токъни и 12 вида ресурса. 12! Те са основата на играта, но за това след малко.

О, да! Има и няколко най-различни книжки и табла с информация, включително и малки книжки, които обясняват действията.

Огромното количество компоненти наранява играта откъм сетъп. Има специален лист, който точка по точка обяснява как се подрежда всичко и въпреки това, цялото сортиране и подреждане отнема двайсетина минути.

Тематичен “sandbox”

За тези, които не знаят какво означава термина „sandbox”, той се използва за игри, които ти дават пълна свобода на действие, без да те концентрират в никаква посока. С други думи – сам решаваш какво ще правиш, как ще го правиш и ако си смениш стратегията по всяко време, играта няма да ти се кара. Просто правиш каквото си искаш.

Не съм прочел никъде твърдение от дизайнера, че играта е такъв тип, но наистина, играта определено ще ви даде такова усещане. Забелязал съм, че това или ще ви накара да заобичате играта или да я намразите. Във всеки случай, хората с проблеми на парализа на анализирането ще се намерят в ужас, защото играта ви предоставя необятно количество от възможности и избори.

Единственото нещо, към което вероятно ще се стремите са може би „Светите места“, където ще давате жертвоприношения. Причината е, че ще получавате много точки от това, а и ще разкривате безплатно всички плочки наоколо. Те са разпръснати в четирите края на картата, а вие започвате от средата, така че вероятно това ще бъде стандартната посока на движение – от средата към краищата. Въпреки това, само с тези свети места няма да можете да спечелите играта, така че ще ви трябва и други начини за печелене на точки.

Ресурсите!

Всичко, което правите в играта е тематично. Трябва ви въже, за да минете през планината, трябва ви лодка, за да минете през водата. Освен това, можете да мъкнете лодката с вас и да държите неща вътре и така ви се увеличава „торбата“. Да, но ако мъкнете лодката през пустинята, всичко става по-бавно, защото през пясъка е тежко.

В Epoch събирате сурови ресурси, за да ги превръщате в по-добри ресурси, които пък да ги превръщате в сечива и разни полезни неща като въжета, лодки, лъкове и всякакви други полезнотии. В този смисъл, Epoch е играта с най-засилена механика тип „Трябва да направя това, за да направя това, за да мога да направя това, за да направя това…“, която съм играл.

В повечето случаи, това е досадна механика, но когато дизайнерът стигне до крайност, тя се превръща в най-доброто от вида си. Звучи абстрактно, но истината е, че поради огромния избор, който ще имате в играта, преиграваемостта е неограничена. Да, често ще правите едно и също – събирате това за онова, за да можете да вземете третото, но всичко това работи повече от перфектно, защото…

Играта е пълна с безброй комбинации

Две от листчетата с информация.

Когато някой играч развие технология, всеки може да я ползва, но трябва да плати 1 точка от своите на този играч или ако се разберат нещо друго, може и да търгуват, за да го ползва. С развитието на играта, по картата има мнооого умения, които всеки може да ползва. Уменията са вързани с конкретни действия, които правите и освен това се комбинират едно с друго. Тоест, докато в началото е трудно и бавно да събирате ресурси и би ви отнело цял ход само, за да вземете две-три храна, след средата на играта, с помощта на комбинации, можете за един ход да вземете близо 10 храна, че и разни ресурси отгоре.

Всичко в играта звучи супер, само че…

Има някои проблеми

Проблемите не са с механиките, а с компонентите. Върху самите плочки не пише какви са уменията им, а в книжката с пояснените плочки ще намерите само дообяснения. С други думи – и там ги няма. Уменията можете да откриете в книжката с действия. Само че те са подредени в конкретните действия и ако искате да откриете някоя плочка и нейното действие, трябва да знаете към кое базово действие влиза тя – да работите, да събирате ресурси, да ловите, да колите или да изследвате. След две-три игри обаче се свиква с това и вече по-интуитивно ще можете да боравите с нещата.

Книжката с действия.

Като казах неща, това ми е основния проблем с играта – има твърде много различни книжки и спомагателни листчета, които трябва да държите около вас. Не виждам как дори и след петата игра ще можете да се отървете от абсолютно всичко. Да, ще свикнете с някои от уменията, но основните ви действия, като например работа, ви позволяват да копаете много специфични ресурси на специфично място при специфични условия. Всичко е добре написано и изложено, но се чудя дали нямаше да е добре да сложат всичко на едно място, вместо на няколко отделни листчета и книжки.

Много яка костенурка… Така и не разбрахме за какво служи.

Заключение

Epoch е оригинална и в някои отношения иновативна игра. Книжката с действия е много удобна и практична, подредена е добре и лесно ще откриете какво да правите. За съжаление обаче, в книжката няма да намерите всичко необходимо и ще трябва да ползвате допълнителните листчета с пояснения, така че постоянното търсене на кое листче за какво беше може да ви подразни и да забави играта.

Във всички случаи Epoch е игра от по-тежък характер, защото в нея имате необятни възможности и огромен избор от действия, които на всичкото отгоре съвсем не са очевидни. Трябва да разсъждавате за напред и играта награждава стратегическото и комбинативно мислене. Поради тази причина, усещам, че играчите в Epoch биха могли да страдат от тежка форма на парализа на анализирането и това със сигурност не е нещо, което можете да пренебрегнете. Също така, не съм играл играта с 4 човека още, но не съм сигурен, че искам. Играта ще се проточи много и взаимоотношенията с другите играчи не е чак толкова голямо. Да, ще разменяте ресурси или точки, но в повечето случаи няма нужда да инвестирате чак толкова от времето си в концентрация над чуждите ходове.

Това е все още прототип и някои неща биха се променили, но във всеки случай ще следя развитието на проекта и с удоволствие бих играл финалната версия. Препоръчвам ви да не подминавате Epoch и да се загледате в кампанията в Kickstarter, защото си заслужава.

ПЛЮСОВЕ:

МИНУСИ:

Пропоръчвам ви  да посетите страницата на Epoch в Kickstarter и да разгледайте подробно проекта. Ако ви хареса, защо пък и да не го подкрепите.

Epoch: Early Inventors – KICKSTARTER
Exit mobile version