Site icon Big Box Gamers

Епични игри

Оказа се, че епичните игри не са толкова много. Ние поспорихме какво точно означава „епични игри“. Дали е игра, която разказва епична история? Дали е игра, която изглежда епично на картата? Дали е игра, в която чуваш тежка епична музика за саундтрак в главата си през цялото време?

Според нас, епична игра е всичко това. Опитали сме се да изберем най-подходящите, които днес да ви препоръчаме, въпреки че всеки от нас направи избора си много лесно! Препоръчваме ви да си пуснете тази мелодия преди да започнете да четете!

https://ccmixter.org/content/Karstenholymoly/Karstenholymoly_-_The_Thunderstorm.mp3?_=1

 

BigBoxGamer препоръчва:

 RuneWars

Още щом отворите кутията и пред вас се изсипят стотиците фигурки, вие ще знаете, че това е епична игра. А щом построите гигантската карта и вашите войски започнат да се разпръскат из земите на Теринот, всичко започва да добива мащабен и славен вид. Добре, това е само визията.

А самата игра?  Армии се бият за територии, герои се дуелират, Гиганти и дракони обикалят из опасните планини,  градове чакат да бъдат плячкосани. Събиране на ресурси, борба за политическа власт, тактически и магически битки и най-важното – драконови руни! Звучи ви като многотия? Да, така е! И обожовам тази многотия!

За мен епичността най-много се изразява в мащабното усещане за управление на гигантска цивилизация. И дори да не става въпрос за цивилизация в този случай, а за фентъзи раси, напрежението за надмощие съществува в огромни пропорции.

Даже само докато говоря за тази игра, Вангелис започва да свири из главата ми. От друга страна, това може да е и от хапчетата…

 

BigBoxTyr препоръчва:

Memoir ’44: Overlord

 

Memoir ’44 е игра, в която двама играчи поемат ролята на генерали, които „раздават“ различни заповеди на своите армии, в стремежа да победят опонента, като печелят медали и извършват различни задачи. Играта се базира на различни сценарии и е чудесна за интро в wargaming-a поради достъпните си правила. BigBoxGeek вече е написал ревю за играта, ако искате да прочетете мнението му, по-надолу има линк към неговото ревю.

Memoir ’44: Overlord е специален „режим“, а в последствие и разширение за Memoir ’44, в който се използват 2 комплекта (или повече комплекти, както и други разширения) на основната игра Memoir ’44. Резултата от това е по-голяма карта и възможност за повече играчи, но все пак не пречи да играете само двама играчи на някоя overlord карта … гарантирано половин ден е заминал. 😀

Защо Overlord варианта на Memoir ’44 е епичен? Както се вижда и на снимките, при достатъчно надъхани играчи, това „нещо“ може да заеме повече от 3 маси, отделно  всеки core комплект идва със 186 фигурки. В една overlord игра може да се получи така, че да имаме стотици фигурки на терена представляващи войници, танкове, артилерия, окопи и т.н. Друг аспект, който допринася за цялостното изживяване, е че сценариите се базират на битки от Втората световна война или с други думи може да се научи повече за съответната битка – защо дадена армия започва с повече предимство спрямо другата и т.н. Също така, самата карта и всичко случващо се по нея изглежда като една от тези бойни маси на генералите от онова време, върху които те са взимали стратегически решение и са разпореждали команди на своите военни единици. С удоволствие бих слушал песента на Sabaton – Primo Victoria и да играя на overlord варианта на битката при Omaha Beach.

Ревю на Memoir ’44

 

BigBoxSolo препоръчва:

Twilight Imperium

Ако искате да седнете и да поиграете набързо за около час, за това има леки игри. Ако се обадите на групата и ги съберете за една вечер, за това има тежки игри. Но има една, която отнема още повече от вашето време и изиска повече отдаденост. Защо да я играем тогава? Защото е епична. Защото настръхваме само докато я гледаме отстрани. Тази игра (която препоръчвам вече за втори път) е Twilight Imperium.

В TI вие започвате като една малка раса владееща над малки начални планети и постепенно се разраствате до галактическа империя! Играта ви дава всичко нужно за една кампания – войска, технологии, планети за превземане, търговски отношения с другите играчи, дипломация, политика. Самата галактика е толкова голяма, че ще има места, до които вашите кораби просто не могат да стигнат – тогава започват договорките. Ще се разберете с вашите съседи кой кого или няма да се разберете и ще сблъскате военна мощ. А може и всичко да мине без бой – с политика, закони, долни номера и самата заплаха, че ще бъдете изринат от картата. И накрая се печели с точки, всяка от които ще трябва да си заслужите.

Има всеобщо приет закон, че Twilight Imperium продължава по час и половина за всеки играч. Към това добавяме, че играта е най-добра с 5 или повече играча. С проста математика стигаме до точното времетраене – цял ден. Да решите да играете Twilight Imperium е като да решите да отидете на планина – друго съществено няма да правите този ден. Но си струва.

Това за мен е дефиницията на епична игра – огромна и внушителна карта, купища от фигурки по нея, играчите се развиват, бият, договарят и гласуват за закони. С толкова неща за правене няма да има скучен момент. Ако искате епично изживяване и имате масата, на която да го съберете, пробвайте Twilight Imperium.

Ако и вие искате да добавите своя препоръка в тази категория, моля споделете в коментарите. Ние също сме любопитни за още подобни заглавия. Също така, не забравяйте да гласувате вдясно на сайта в анкетата – какво да ви препоръчаме следващия четвъртък.

 

Exit mobile version