Site icon Big Box Gamers

Between Two Cities – най-простите неща са най-гениални!

По стечение на обстоятелствата първата игра, която играх в Есен миналата година беше „Between two cities“.  След като нямаше свободно място за Simurgh видях маса със започваща игра на B2C и не пропуснах да се включа. Даже правилата ни бяха обяснени от дизайнера на играта Бен Росет. До тогава не знаех много за играта, освен че е лека драфтинг игра с партньорство между играчите, BigBoxGeek имаше сериозен интерес към нея.

Интересното в играта е, че могат да се играе до 7 играча и продължава под 30 минути! Това напомня на хитовата игра публикувана преди няколко години 7 Wonders. Има и друго сходство между тях – основната механика е drafting. Даже има и сходство в начините за печелене на точки. Все пак игрите са и доста различни.

В „Between Two Cities“ всеки играч строи по 2 града, като за единия си сътрудничи с играча който му е от ляво, а за другия – с този от дясно. Във всеки ход се избират по две от наличните плочки със сгради (всеки играч получава по 7 в началото на рунда) и се поставят с лице надолу на масата. Тези, които не са избрани се предават на играча от ляво (в 3-тия рунд на дясно) за да избира от тях на следващия ход. Сравнително стандартен drafting. Когато всички са избрали по 2 плочки ги разкриват започва интересната част – играчите обсъждат и решават коя от плочките си да сложат в единия и коя в другия град. След 3 рунда всеки град има 4 реда по 4 плочки, което представлява завършен град.

Градовете се оценяват като получават точки за всеки вид сгради по различни правила. Например свързан ред/колона от магазини дават 2/5/10/16 точки за 1/2/3/4 плочки. Всяка къща дават толкова точки колкото цвята плочки има в града, освен ако не е до фабрика.  За всяка фабрика пък се получават 2 точки, но ако имаш най-много фабрики точките са 4, за второ място – 3. След като всички градове са оценени играчите получават собствения си резултат, който е равен на по-ниската стойност от 2-та му града. При равенство чак се гледа кой има по-високи точки за втория си град.

Финални мисли

Играта за мен влиза в нишата на бързи игри за над 4-5 човека, които не са парти игри. Няма много такива игри, а определено има нужда от тях. Успеха на 7 wonders се дължи на факта, че пасва чудесно в тази ниша. Between Two Cities е по-проста и бърза от нея, особено в обяснението на правилата. От една страна няма толкова дълбочина и разнообразие, но от друга интеракцията с партньорите е по-силнa и интереснa, защото си сътрудничите и планирате развитието на общия ви град. Социалните умения и малко хитрост могат да ви бъдат от полза за да убедите съседите ви да слагат по-подходящите плочки където ви е изгодно – стига да ги убедите че е изгодно и за тях. Както и в 7 Wonders слабо място е, че почти не ви интересува какво правят другите освен 2-мата ви съседи. Играта е чудесна ненатоварваща и сравнително социална (без да е парти) игра подходяща както за нови играчи така и за геймъри.

Плюсове

Неутрално

Минуси

Източник на снимките – BoardGameGeek.com

Exit mobile version