Site icon Big Box Gamers

Magic The Gathering: Що е то?

Вероятно много от вас са чували за играта Magic: The Gathering и че се играе по някакъв начин, с някакви карти. Ако знанията ви стигат само до тук- продължете да четете, ако знаете повече…пак продължете- може да научите нещо ново.

Magic: The Gathering (известна още като MTG или Magic) е първата TCG/CCG (игра за събиране/разменяне на карти), създадена от Ричард Гарфийлд и представена от Wizards of the Coast през 1993 година.  Magic продължава да съществува и да се развива и до ден днешен, като по данни от 2011г. ,приблизително 12 милиона човека по целия свят играят MTG. Целта на Magic не е само да се събират и разменят карти, а двама или повече играчи да се „дуелират“, използвайки тестета от истински или виртуални карти. Най – големите и развити начини за виртуални съревнования между играчи(които във вселената на играта се наричат planeswalkers и по същество са магьосници, които имат умението да призовават различни създания и да прилагат могъщи магии) са Magic: The Gathering Online, която е платена и чрез безплатния софтуер на OCTGN, който поддържа и много други TCG игри.

За Magic: The gathering редовно се организират както международни, така и родни турнири.

Сега след като знаем вече малко от историята на MTG и какво представлява, да се върнем на правилата и защо е толкова трудна за много хора(когато аз лично започнах да играя и се зарових дълбоко в правилата, имах чувството, че мозъкът ми ще изтече през ушите). Основните правила на MTG не са хич трудни и едва ли има човек, който да не може да ги разбере:

Карта от типа земя изглежда по този или подобен начин

 

Всеки играч може да играе само една земя на всеки свой ход. Прието е, за да се обозначава колко земи използва играчът, те да се завъртат хоризонтално, като преди началото на следващия му ход, земите се връщат отново във вертикална позиция и могат да се използват отново. Това се нарича  “Taping and Untaping“. Втората фаза е призоваването на създания, всяко създание има атака, защита(живот) и някаква цена в мана. Пример: Ако в ръката си държите създание с цена едно мана, то може на първия си ход да го призовете, след като сте изиграли една земя, но то не може да атакува противника ви в този ход, тъй като повечето призовани създания страдат от „призоваваща болест“(summoning sickness).

Ето така изглежда една карта изобразяваща създание.  Най – горе вляво е името на картата, срещу него е неговата цена в мана, а долу вдясно са неговите атака и защита(в случая 2/2)

Ако в ръката си не държите никаква карта с цена едно мана или не желаете да играете карта след земята си, вашият ход приключва и идва ред на следващия играч.

 

Ето това са основите на Magic: The Gathering, които са ви нужни за да започнете да играете. Не е толкова трудно, както виждате. Надявам се прочетеното да е разпалило любопитството ви и да пробвате тази невероятна TCG игра.

 

 

Exit mobile version