Site icon Big Box Gamers

Разбор на BigBoxLan и Соло игри

Соло игри

В днешния разбор ще наваксам с изиграните игри (до август), и ще стане въпрос за соло игри. Без да губим време – директно към впечатленията от изиграни игри последните месеци:

Класиката Amun Re

Чудесната игра на Ryan Laukat – Near and Far

Ужасии в пещерата – Sub Terra

Някои хора са твърдо против соло игрите, и аз ако имам възможност бих предпочел да играя с други играчи. Но в предвид свободното ми време, а и наличността на група, се случва да нямам възможност да играя колкото ми се иска.

В соло игрите (някои са специално за игра с 1 играч, но повечето са игри за 2+ играча, в които има соло варианти) играеш сам срещу играта, автоматичен противник или с цел да направиш над определен брой точки. Бях предубеден, че евро игрите не са интересни соло, но се оказа, че има такива, които са чудесни соло. Тъй като играеш сам и няма други „дразнители“, за мен е важно да се подготви атмосфера, като ако е възможно да няма шумове наоколо, да си пуснеш подходяща музика (например саунтрак от филми с подобна тема) както и да си сипеш нещо хубаво за пиене. Едно предимство на това да играеш сам е, че можеш да обмисляш ходовете колко време решиш, което при игра с повече играчи би намалило удоволствието на останалите.

Първите соло игри, които играх бяха The Game и Onirim. Особено първата е просто убиване на време без особено смислени решения, но Онирим с разширенията е интересна. Проблемът с нея е, че трябва често да се бъркат картите, което е решено в мобилната и версия, на която имам над 800 изигравания на базовата. След като се свикне 1 игра отнема от 2 до 5 минути. Процента на спечелени спрямо загубени игри ми е 60 като мога да го вдигна съвсем малко, ако играя сериозно, но като цяло късмета си влияе не малко. Sherlock Holmes consulting detective е нещо средно между книга-игра и настолна игра и поради многото текст на английски я предпочитам за соло игра. Старото и издание не ме грабна, случаите ми бяха объркани, текстът труден за четене и четох че имало грешки. Все пак си купих новото (с 4 случая за Jack The Ripper), от което изиграх един случай, в който макар да не направих много висок резултат ми беше доста интересен. Препоръчвам това издание с условност, че случаите за Jack били по не-романтизирани и брутални, та ги играйте на свой риск.

Във вече класическата соло игра Onirime сте пътешественик в сънищата

Харесват ми игри, които в соло версията си имат по-различна цел и дори механики от стандартната игра. Например в Legacy of Duke De Crecy вместо да се жените и правите деца, които правят същото съставяйки родословното дърво, в соло играта започвате отзад напред и трябва да откриете кои са били предците си като целта е да изпълните определени условия. Играта беше доста различна така и много ми хареса. Още не съм пробвал соло варианта от разширениет,о който добавя интереси промени. Terraforming Mars не променя толкова много играта, но все пак целта се сменя – за 15 хода да тераформирате марс напълно за разлика от това само да събирате точки. Играта е чудесна соло и тъй като продължава доста ходове може да направите  силен и интересен двигател(engine). Пък и… няма downtime. Все пак късмета може да окаже голяма роля.

Доста игри в соло вариантите си включват автоматичен играч, който ви пречи и понякога събира точки, които трябва да победите. Lewis and Clark е чудесна соло, в нея се състезавате срещу бот, който всеки рунд напредва с 1 място напред по реката. В началото ви се струва, че напредва много, но към края като имате добър енджин го застигате. Има и интересна механика да получавате повече от определени ресурси спрямо къде сте поставили индианци. В The Networks „робота“ работи много добре тъй като теглите карта за него и премахвате определена карта от пазара според това какво изтеглите. Има и механизъм, по който може да пасува и така да заеме бонусите от пасуване. Дори има и начин ако прекалено много пресирате късмета си дори да загубите играта преди края й. Картовата Castles of Burgundy има не лош и доста бърз соло вариант, като теглите по няколко карти всеки рунд който бота построява, и трябва всеки ход да имате повече точки от него, за да спечелите. Самата игра обаче е малко статична, тъй като никой не ви се бърка. Aqua Sphere няма официален соло вариант, но има неофициален такъв в boardgamegeek. За бота хвърляте зар и според лесни правила прави различни неща, които може да объркат плановете ви. Тъй като за играта е много трудно  да намирам играчи съм доста доволен, че открих този соло вариант. Скоро ще пробвам соло вариант и за Kanban: The Automotive Revolution, която има същия проблем с намирането и „обучаването“ на играчите като Aqua Sphere.

Lewis and Clark изглежда невероятно с арта на Винсент Дютрей

От по-тематичните игри не ми допадна особено Lord of the rings: the card game, не беше вълнуваща и не ми харесва да управлявам повече герои на веднъж. Elder sign работи много добре – приятна зарохвърлячка с все пак смислени избори от време на време и добра лъвкрафтска атмосфера. Може би бих предпочел да споделя борбата с древните с други играчи, но тъй като времето е ограничено, по-скоро ще се задоволя със солото, а игровото време с група ще инвестирам в по-сериозни игри.

Игрите на Uwe Rosenberg имат соло варианти като обикновено играете „срещу себе си“ – като не може да използвате действията, които сте ползвали предния път. Все пак това води до малко статична игра без много късмет и разнообразие. Feast for Odin все пак ми хареса соло тъй като възможностите в нея са толкова много, а има късмет в хвърлянето на заровете и тегленето на професиите. Lorenzo Il Magnifico има неофициален соло вариант, който работи сравнително добре и дори бота събира точки, които трябва да надминете, но все пак за нея ми липсва играта с други хора. Отлична соло игра е и La Granja: No Siesta, в която са добавени някои механизми правейки соло играта много елегантна и интересна. Tiny Epic Western дори смятам, че е по-добра соло отколкото с други играчи, и в нея се хвърля зар, за да се реши къде бота ще си постави каубоя. Всъщност играта остава в колекцията ми основно заради соло играта. Предстои ми да пробвам Greenland, Sylvion и Incantris, с които се сдобих основно за соло игра.

Ще завърша с реклама на първия български официален маттрейд. Имате време до неделя (10-ти септември) да добавяте игри които след това ще обявите за кои други бихте разменили. Вече направихме един експериментален, който мина добре. Няма риск да се наложи да размените играта за някоя, която не искате, а шанса за добра размяна е много по-висок в мат-трейд отколкото директно.

https://boardgamegeek.com/geeklist/229725/bulgarian-mathtrade-1-september-2017

Източник на снимките: boardgamegeek.com

 

Exit mobile version